میلاد امام هادی علیه السلام

  • ۲۵

میلاد امام هادی علیه السلام

شیخ مفید و شیخ طوسى و شیخ کلینى رحمة الله علیهم هرسه میلاد امام هادى علیه السلام را در نیمه‏ ى ماه ذى‌الحجه سال ۲۱۲ دانسته ‏اند.
امام هادى علیه السلام با انشاء زیارت جامعه کبیره و زیارت غدیریه امیرالمومنین علی علیه السلام منشور اعتقادى شیعه را با جامع ترین و فصیح‏ ترین کلام بیان فرمودند.
زیارت جامعه کبیره با بیان حدود ۴۰۰ ویژگى و صفت از صفات امامان معصوم علیهم السلام یک دوره امام‏ شناسى،و در زیارت غدیریه با بیانى شیوا و با استناد بر حدود ۴۰ آیه قرآنى یک دوره امیرالمؤمنین ‏شناسى را مطرح نموده است. در این دو زیارت، مهم‏ ترین پایه‌های اعتقادى شیعه نسبت به اهل بیت پیامبر صلی الله علیه وآله مطرح شده است.


فرازهایی اعتقادى از زیارت جامعه کبیره
در این زیارت آمده است که صلوات بر اهل‌بیت پیامبر صلی الله علیه وآله و پذیرش ولایت آن‌ها باعث پاکى جان‌ها و نیکویى فطرت مى ‏شود.
وَ جَعَل صَلَواتَنا عَلَیْکُم وَ ما خَصَّنا بِهِ مِنْ وِلایَتِکُمْ طیباً لِخَلْقِنَا وَ طَهارَةً لأِنْفُسِنَا وَ تَزْکِیَةً لَنا وَ کفَّارَةً لِذُنُوبِنا؛ و خداوند، درودهاى ما بر شما و نیز ولایت ویژه ی شما بر ما را سبب پاکىِ سرشت و اصلاح اخلاق و پاکیزگى جان‏ و پاک‏سازى و رشد وکمال ما و جبرانِ گناهانمان قرار داده است.

در فراز دیگری مخالف‏ اهل بیت را کافر و محارب با آن‌ها را مشرک شمرده است:
مَنْ‏ جَحَدَکُمْ‏ کَافِرٌ وَ مَنْ‏ حَارَبَکُمْ‏ مُشْرِک؛ و هرکس شما را انکار کند، کافر است‏ و کسى که با شما بجنگد، [در حقیقت،] به خدا شرک ورزیده است.‏

در فراز دیگر اهل‌بیت علیهم السلام حقّ محض معرّفی شده اند؛ چنان‌که می‌فرماید:
وَ الحَقُّ مَعَکُم وَ فیکُم‏ وَ مِنْکُم‏ وَ إلَیْکُم‏ وَ أنْتُم أهْلُهُ وَ مَعْدِنَه؛ و حق، با شما و در وجود شماست و از شما، نشأت گرفته و به سوى شما، باز مى‏ گردد و شما، اهل حق و معدن آن هستید!!

در فراز دیگر، روح و نور و طینت اهل‌بیت علیهم السلام را یکى معرّفی کرده است.
وَ أنّ‏ أرْواحَکُمْ‏ وَ نُورَکُمْ‏ وَ طینَتَکُمْ واحِدَة؛ و بى‏ گمان، ارواحتان و نورتان و سرشتِ شما، یکى است.

خداوند به اهل‌بیت علیهم السلام مقامى عطا کرده که به احدى از اهل عالم نداده است و هیچ‌کس با آن‌ها قابل مقایسه نیست. در این مورد فرموده:
آتاکُمُ‏ اللَّهُ‏ ما لَمْ‏ یُؤتِ‏ أحَدَاً مِنَ الْعالَمین؛ خدا، آنچه را به شما داده، به هیچ یک از جهانیان نداده است.

و می‌فرماید: شرط پذیریش عبادات پذیرش ولایت اهل‌بیت علیهم السلام است.
بمُوالاتِکُمْ‏ تُقْبَلُ‏ الطَّاعَةُ الْمُفْتَرَضَة؛ به ولایت شما، طاعت های واجبه ، پذیرفته مى‏شود.

وجود مبارک امام هادى علیه السلام با انشاء زیارت جامعه کبیره و زیارت غدیریه، متن جامع و کاملی از اعتقادات حقّه شیعه را بیان فرمودند. در این زیارت‏ ها اهل ‏بیت علیهم السلام به عنوان بندگان خاص الهى، دارای فضائل بی شمارى هستند، به گونه ‏اى که هرکس خدا را اراده کند، باید از راه اهل بیت پیامبر صلی الله علیه وآله برود. و اگر بخواهد خدا را عبادت کند، شرطش  ولایت ایشان است. و دوستى ایشان دوستى خدا و دشمنى ایشان دشمنى خداست.
و امّا زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام که در روز غدیر خوانده می‌شود، نیز انشاء حضرت امام هادی علیه السلام است و فضائل بسیار مهمی از آن حضرت را ذکر کرده است. لازم است که محبان و شیعیان به آن مراجعه کنند.


اگر بتوانیم پیوسته به مقامات حضرات اهل بیت حتّی در حدّ ترجمه ی زیارت جامعه توجّه داشته باشیم قطعا سعادت بزرگی نصیب ما شده است و هم چنین اگر در حدّ ترجمه زیارت غدیریه به مقامات وحقانیت امیرالمؤمنین علیه السلام توجّه داشته باشیم از هجوم شبهات بی اساس مخالفین در امان خواهیم بود و ولایت ایشان در قلب ما تقویت می شود!

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی